14.06.2022

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi 18. Dönem Mezunlarını Verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca dinî yükseköğrenim gören personele yönelik Başkanlığın görev alanıyla ilgili konularda bilgi seviyesini artırmak, uzmanlaşmayı sağlamak ve Başkanlığın yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak amacıyla hizmet içi eğitim ihtisas kursları düzenleniyor.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezinde 18. Dönem İhtisas Kursuna katılan kursiyerler, eğitimlerini tamamlayarak mezun oldu.

İhtisas merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen mezuniyet program 18. dönem kursiyerlerinden Bayram Genç’in Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı.

Açış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Dini yüksek ihtisas Merkezi Müdürü Kabdan konuşmasında:

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezimizden bu sene 36 kursiyerimiz mezun olmuştur. bunlardan 20’si  yurtiçinden katılan kendi personelimiz olup 16’sı ise  başta Kazakistan Kırgızistan olmak üzere Afganistan, İnguşetya ve Rusya gibi gönül coğrafyamızdan ülkemize gelerek devletimizin ve Türkiye Diyanet Vakfı'nın himayesinde ihtisas eğitim tamamlamışlardır.

Bu zor ve uzun süreli ihtisas eğitimlerini tamamlayan ve bu süreçte göstermiş oldukları üstün gayret ve başarılarından dolayı, mezun olan kursiyerleri ve bu süreçte her türlü desteği, emeği veren değerli eğitim görevli hocalarına; bu anlamlı günümüzden davetimize icabet ederek 18. dönem ihtisas mezuniyet programımıza teşriflerinizden dolayı  hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Dedi.

18 dönem kursiyerler adına söz alan  Muhammed Said Karabayır ise : Geçirdiğimiz süre içerisinde hocalarımızdan aldığımız birikim ve tecrübeler bizlere din-i Mübin-i İslam'ı günümüz insanlarına anlatırken kullanılması gereken doğru bilgiyi ve hikmetli söz söyleme sanatının inceliklerini tahsil etme imkanı verdi. Hak ve hakîkatin tevzîî, Peygamberi ahlakın temsili insanlarımızın sahih dini  bilgi ile buluşturulması noktasındaki sorumluluğumuzun farkındayız bu manada devletimize ve milletimize Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet etmek için heyecan duymaktayız. İfadelerini kullandı. 

Sizler çok büyük bir pâyenin sahibi oldunuz

Programda bir konuşma  gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dinç :“3 yıl önce de sizin eğitim yılı açılışında da buradaydık; Ben aynı zamanda bir veli olarakta buradayım. Bugün mezuniyetinizde de beraber olmaktan onur duyduğumu ifade ediyorum. 3 yıl boyunca burada bir emek verildi. Başta Müdürümüz ve Eğitim Görevlileri hocalarımız her biri ayrı ayrı nakış nakış sizleri işledi. sizler çok büyük bir pâyenin sahibi oldunuz Allah mübarek eylesin. Bu kardeşlerimiz Yaklaşık 4000 saat Ûlum-i İslamın eğitimini aldılar. Ülkemizin 81 vilayetin 922 ilçesi ve 132 yurtdışı teşkilatı bizden sizden hizmet bekliyor. Yurdun her köşesine hizmet götüreceksiniz. Bunca aldığınız eğitimi sizlerden hizmet bekleyenlere aktaracaksınız. Gerekirse fedakarlık yaparak, ortamlar oluşturarak müftülüklerimizle işbirliği yaparak hem kendi personelimizi yetiştirmek hem de çevreden kardeşlerimize yardımcı olma hususunda kim ne yapabiliyorsa; kiminiz ister tefsir, kiminiz Arapça okutursunuz bu şekilde ilmi faaliyetimizi devam ettirmeniz lazım. Aksi takdirde bunca eğitim üzerinize vebal olur.”

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi müstakil bir hüviyete dönüştü

Başkan yardımcısı Dinç: Diyanet akademisiyle kurulmasıyla birlikte Dini yüksek Eğitimi müstakil bir hüviyete dönüştü. Kanunda yerini aldı. Tamamen hukuki bir yapıya kavuşmuş ve hizmet içi eğitim olmaktan da çıkmış oldu. İfadelerini kullandı.

Kayseri İl Müftüsü Yusuf Akkuş da bir konuşma yaparak kursiyerleri tebrik etti.

İhtisas merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen mezuniyet programına; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Mehmet Özhaseki, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr.Abdulkadir Kabdan, Kayseri il Müftüsü Yusuf Akkuş, Hayırsever İş İnsanı Av. Mehmet Altun, İl ve  ilçe Müftüleri, Eğitim Görevlileri ve kursiyerlerin aileleri katıldı.

Daha Sonra programa katılan protokol tarafından mezun olan kursiyerlere belgele takdim ile  program sona erdi.