17.01.2024

Kayseri Diyanet Akademisi'nde Devir Teslim Töreni Gerçekleşti

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezinde Eğitim Görevlisi iken Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü görevine atanan Dr. Ahmet Temizkan yeni görevine devir - teslim töreni ile başladı.

   Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi konferans salonunda düzenlenen devir - teslim töreni, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Eğitim Görevlilerinden Mehmet Cin’nin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program İhtisas Merkezi Müdürlüğünü devir eden Dr. Abdulkadir Kabdan açış ve veda konuşmasıyla devam etti.

   Dr. Kabdan “Aramızda bulunan çok kıymetli misafirimiz Başkanlık Müşaviri Zeki Sayar hocam, bugün görevi kendisine devr edeceğim çok kıymetli Dr. Ahmet Temizkan hocam, Eğitim Görevlisi hocalarım, kursiyerler ve personeller, Allah’ın selamı ile selamlıyorum. Toplantımız devir - teslim programımız hayırlara vesile olmasını yüce Mevla’dan niyaz ederim.

HER YAŞAYAN ÖLÜR,

HER YENİ ESKİR,

HER ÇOK AZALIR

HER BÜYÜK YOK OLUR.

Bu dörtlük herhalde bize bir şeyler hatırlatıyor. Ebvada Hz. Amina'nın ruhunu teslim ederken oğlu Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)e söylemiş.

Vedalar buruktur, hüzünlüdür ama bir o kadar da umut doludur 14 Mayıs 2012 tarihinde vekâleten başlamış olduğum müdürlük görevini 15 Ocak 2024 tarihinde sonlandırmış bulunuyorum. Bu süre içerisinde Allah’ın bir emaneti ve sonra devletimin bana vermiş olduğu bir emanet olarak telakki ettim. Bu bayrağı anlımızın akı ile devrediyorum.” diyerek sözlerine devam etti.

   Dr. Kabdan “Diğer bir hususta bayrağı Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezinde Eğitimini yapmış yani kursiyer olarak burayı bitirmiş ve daha sonra buraya Eğitim Görevlisi hocası olarak geldi. Yıllarca beraber çalıştığım, komşuluk ve arkadaşlık yapmış olduğum çok kıymetli Dr. Ahmet Temizkan hocamıza teslim etmekten dolayı ayrıca Rabbime hamd ediyorum. Çok saydığım ve sevdiğim Zeki Sayar hocamda bu devir – teslim töreninde aramızda olmasında ve bulunmasında ben tevafuk olarak görüyorum ve Rabbime bundan dolayı hamd ediyorum. Zaten bir yere gitmiyorum Eğitim Görevlisi olarak devam edeceğim. İdarecinin en mağdur ettiği kendi ailesidir. Ben önce ailemden helallik diliyorum. Bütün eğitim görevlisi arkadaşlarından, personelimden ve bütün arkadaşlarımdan helallik istiyorum. Benden yana bir hakkım varsa helal ediyorum sizlerde hakkınızı helal edin. Son olarak Dr. Kabdan anlımın akı ile bu görevi devr ediyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra kürsüye ihtisas merkezine yeni atanan Dr. Ahmet Temizkan geldi.

   Dr. Temizkan “ Sayın Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Zeki Sayar Hocam, Saygı değer eğitim görevlisi hocalarım, değerli kursiyerler ve merkezimizin kıymetli çalışanları hepinizi kemali hürtmetle selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı.

   Dr. Temizkan “ Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğü vazifesine bendenizi layık gören Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Hocama, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir DİNÇ Hocama ve Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan Hocama şükranlarımı arz ederim. Eğitim merkezimizin kuruluşundan bugüne emeği geçen; Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Necmettin Nursaçan ve Mehmet Altunkaya Hocalarıma, başta Avukat Mehmet Altun Beyefendi olmak üzere Kayserili hayırseverlere, Eğitim Görevlisi hocalarıma ve merkezimiz personeline teşekkürlerimi sunuyorum. Yaklaşık 12 yıl boyunca müdürlüğümüzü yapan, idareciliğin ağır mesuliyetini omuzlarında taşıyan ve yaptığı hizmetlerle her türlü takdir ve teşekkürü hak eden, Dr. Abdulkadir Kabdan Hocama özellikle teşekkür ediyorum. Cenab-ı Hak kendisinden razı olsun, biz kendisinden razıyız, yaptığı işler hiçbir zaman unutulmaz, çünkü yaptığı hizmetler eğitim merkezimizin her karesinde izlerini görüyoruz. Hocamızın yaptığı hizmetlerinden dolayı cenabı hak Muhterem Hocama hayırlı ve bereketli ömürler ihsan etsin. Değerli Hocama idarecilik teklif edilmesine rağmen idarecilik yerine Eğitim Görevliliğini, hocalığı tercih ederek bize örnek olmuştur .

Vefa ve kadirşınaslık gereği, kurucu hocalarımızdan Merhum Dr. Mustafa Çuhadar’ı rahmetle, minnetle ve şükranla yâd etmek istiyorum. Cenab-ı Hak mekânını cennet , makâmını âli eylesin. Ve yine kurucu hocalarımızdan, kesintisiz 22 yıl boyunca Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Eğitim Görevliliği vazifesini ifa Mehmet Köse Hocama teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca Kurucu hocalarımızdan Dr. Mehmet Türkmen hocamıza şükranlarımı arz etmek istiyorum. Cenab-ı Hak her iki hocama hayırlı ve bereketli ömürler ihsan etsin.” dedi.

    Dr. Temizkan “ Değerli Hocalarım, Rabbimin lütfu ve inayetiyle idareciliğim süresince, büyük bir aile olarak gördüğüm Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi fertleri arasında sevgi, saygı ve güven bağlarını güçlendirmek için gayret göstereceğim. Ayrıca kurumsal disiplini önemsemenin yanı sıra eğitimde disiplin birinci önceliğimiz olacaktır. Zira disiplininin olmadığı bir eğitim kurumunda başarıdan söz edilemez diyerek;

 Son günlerde pençe kilit harekâtında hayatını kaybeden kahraman şehitlerimize cenab-ı Hakk rahmet eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Rabb’im ülkemize ve milletimize bir daha böyle acılar göstermesin. Ayrıca Filistin, Gazze ve Doğu Türkistan başta olmak üzere zulme maruz kalan tüm müslüman kardeşlerimize Rabb'im yardım etsin.” diyerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra kürsüye Başkanlık Müşaviri Zeki Sayar geldi.

   Sayar: “Aziz kardeşim kadim dostum Dr. Abdulkadir Kabdan yeni atanan bu müesseseye müdür olarak atanan Dr. Ahmet Temizkan kıymetli mesai arkadaşları ve genç kursiyerleri saygı ile selamlıyorum.” diyerek sözlerine başladı

   Sayar “ Aslında böyle bir toplantıdan hakikaten büyük bir zevk aldığımı ifade etmek isterim. biliriz ki kurumları belli bir yerlere getirmek o kurumlarda çalışan insanların liyakati ile ölçülür. Ne kadar güzel bir tablo, örnek alınması gereken bir tablo, burada yıllarca idarecilik görevini yüklenmiş bir kardeşimiz bu görevi devrediyor ve aynı göreve layık görülen bir kardeşimizde beraberinde mesai arkadaşları ile birlikte sevgi, saygı ve hoşgörü ile görevi devrediyor diğeri devralıyor.

Saçları beyazlamış meslek hayatının aşağı yukarı sonuna yaklaşmış, 45 yıla yakın meslek hayatı olan farklı idarelerde bulunan kardeşim, kardeşlerim hepiniz çok kıymetlisiniz. Bu göreve gelen kişi çoğu zaman önce ki arkadaşını nelerle karşılaştık şöyle oldu hiç mi bir şey yapılmamış gibi maalesef bu tip şeyler hep olmuştur. Bugün böyle, bu Eğitim Merkezlerinde kursiyer olmak, hoca olmak o kadar kıymetli ki hiç bir rütbe ilim rütbesinden daha büyük olamaz. Kaderin cilvesi cenabı hak, bazılarını farklı yerlerde bazılarını da böyle ilim meclislerinde ilimin tahsil edildiği irfan öğrenildiği istihdam edilir. İhtisas Merkezlerini Kur’an hocaları ben her zaman önemle, rahmetle kalanları minnetle şükranla anıyorum. Bu iki dostluğun görev almak görev devretmek merasimin de bulunmakla benim için bir önemli fırsat oldu.” dedi

   Sayar:  “ Rabbime hamd ediyorum bu güzel toplantının dua ile teyit edilmesi bereketlenmesi hayırların dua sayesinde inşallah Allah daha çok bu devir teslim törenine sizlerin başarısında Cenabı Hakkın rahmeti icap etmesi için son bir dua yaparak toplantımızı bitirelim diyerek” dua merasimine geçildi.

   Programa Dini yüksek ihtisas Merkezi Müdürü Dr. Abdulkadir Kabdan, Başkanlık müşaviri Zeki Sayar, Eğitim Görevlileri, kursiyer ve personel katıldı.

Daha sonra program Devir –Teslim töreni ile son buldu.

   Konuşmaların ardından İhtisas Merkezi Müdürlük Makamına geçilerek yeni Diyanet Akademisi Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Temizkan, görevi eski İhtisas Merkezi Müdürü Kabdan’dan devir alarak göreve başladı.