10.01.2024

Kayseri Diyanet Akademisinde Mezuniyet Heyacanı

Diyanet Akademisinin Kurulmasıyla birlikte ilk defa atanacak olan Aday Din görevlisi; Müezzin Kayyum, İmam Hatip, Kuran Kursu Öğreticileri ve Vaizler için 6 ay ile 3 yıl süreli meslek öncesi eğitimler düzenlenmektedir.

8 aylık bir eğitimin ardından Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezinde Akademi eğitimlerini başarıyla tamamlayan 57 İmam Hatip ve 29 Bayan Kuran Kursu Öğreticisi Mezun olmanın ve Diyanet ailesine katılmanın heyecanını yaşadı.

Diyanet Akademisinden mezun olan Aday Din görevlileri aldıkları eğitimle Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmetleri kadrolarında hizmet etmek için görev alacaklar.

Bu kapsamda Aday Din Görevlileri için Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi konferans salonunda mezuniyet programı düzenlendi. Program İstiklal Marşı'nın okunması ve Akademi 1. Dönem Kursiyeri Mahmut Sami Songur'un Kuran-ı Kerim Tilavetiyle başaladı.

Programda Açış Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Abdulkadir Kabdan şunları İfade etti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı, İmam Hatip, Kur'an kursu öğreticilerini ve müezzin kayyumları belli bir yapılanma doğrultusunda istihdam etme yoluna gitmiştir. Diyanet Akademisi kanununa bağlı olarak Diyanet İşleri Başkanlığın da din görevlisi olarak hizmet etmek isteyen kardeşlerimiz belli kriterleri tamamladıktan ve belli sınavları geçtikten sonra artık aday din görevlisi hakkını elde etmiş oluyorlar. Aday din görevlisi hakkını elde eden kardeşlerimiz de ülkemizin değişik yerlerinde akademi eğitimi veren Dini Yüksek İhtisas Merkezi ve Dini İhtisas Merkezlerinde eğitime tabi tutuluyorlar. Neticede yapılan yazılı ve sözlü mülakatlar neticesinde atanmayı hak etmiş oluyorlar. İşte bugün ilkini mezun etmiş olduğumuz Diyanet Akademisi aday din görevlileri ve aday kur'an kursu öğreticileri mesleğe hazırlık eğitimlerini tamamlamaları münasebetiyle onların bu güzel gününde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bugüne kadar aday din görevlisi olarak hitap ettiğimiz arkadaşlarımız yaklaşık 140.000   personeli olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir üyesi bir ferdi konumuna gelmiş bulunuyor. Kendilerine Allah’tan muvaffakiyetler diliyorum.”

Meslek adamı değil, dava adamı olun

İhtisas Merkezi Müdürü Kabdan sözlerine şöyle devam etti: “Meslek adamı olmayın dava adamı olun. Meslek adamı nedir? Kendisine verilen ücret karşılığında görevini yapan memuriyet anlayışı içerisinde hizmet eden kişidir. Esasen bizim bunu aşmamız gerekiyor. Çünkü Peygamber (sav) kulu Allah'a yaklaştıran ibadetleri tavsif ederken nafile ibadetlerle daha çok yaklaşacağını beyan eder. Yani biz sadece namaz kıldıran ve sadece ücrete mahkûm ve bağlı olan bir memur anlayış içerisinde değil aynı zamanda bu işin davasını zihinlerimizde, şuurlarımızda yerleştirmek suretiyle hizmet eden bir din görevlisi bir din gönüllüsü olmak zorundayız.

 Üç tane önemli görevimiz var. Birincisi tebliğ, ikincisi tebyin, üçüncüsü ise temsil görevidir. Tebliğ ile Tebyin ilim ile gerçekleştirilen bir görevdir. Peygamberler Vahiy ile beslenir ve almış olduğu vahyi insanlara iletir. Biz de o vahyi, Kur’an-ı Kerim'i insanlara okumakla, kıraat etmekle, anlatmak suretiyle tebliğ ediyoruz. Temsil ise örnekliktir. Belki de üzerinde en fazla durmamız gereken konu da budur.  Bizi dava adamı edecek husus da temsil yönümüzün ağır basmış olmasıdır. Dolaysıyla sizler bulunmuş olduğunuz yerlerde dini anlatan aynı zamanda açıklayan ve aynı zamanda dini temsil eden birer fertler olarak birer dava adamı olarak hizmetlerinizi  yürütmüş olacaksınız. İfadelerini kullandı. 

Akademi Kursiyerleri adına bir konuşma gerçekleştiren Akademi 1. dönem kursiyeri Cihan salman: “Hocalarımızdan Almış olduğumuz tecrübe ve birikimler bizler için Din-i Mübin’i İslam'a Hadim olmayı ve beraberinde din görevlisi olarak en güzel şekilde nasıl hizmet edileceğini öğretti elhamdülillah. Peygamberi bir ahlakla temsil makamında din görevliliğinin zorluklarının da sorumluluklarının da farkındayız. Bu manada devletimize ve milletimize Diyanet İşleri Başkanlığımız bünyesinde hizmet etmek için heyecan duymaktayız”. Dedi

Hasbi Çalışmaya Gayret edin.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Kayseri İl Müftüsü Yusuf Akkuş Akademi Kursiyerlerine hitaben: “Gittiğiniz yerlerde Kapısını çalmadığınız hiç Kimse kalmasın. Hangi düşüncede olursa olsun, ne olursa olsun, nasıl olursa olsun lütfen kendisi ile konuşmadığınız kendisiyle selamlaşmadığınız hasbihal etmediğiniz bir Allah kulu kalmasın. Hasbi çalışmaya gayret edin, mesai mefhumuyla çalışmayın, bu milletim bu devletin üzerimizde hakkı var. Bizim görevimiz çok kutsal bir görevdir. Maddi imkânlarınızdan taviz verin ama şahsiyetinizden ve temsil yönünüzden asla ve asla taviz vermeyin. Tertemiz olarak giydiğiniz bu sarık ve cübbeleri görevinizin sonunda da gönlünüz ferah, temiz ve en güzel bir şekilde Dini Mübin İslam'a hizmet etmiş bir şekilde sizden sonrakilere de tevdi etmeyi sizlere de bizlere de cenab-ı hak nasip etsin inşallah.” dedi.

İmam Sorumluluğu Yüklenen, Müezzin İtimat Edilendir

Aday Din görevlilerine yönelik mezuniyet programına katılan ve bir konuşma gerçekleştiren Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi Murat Alkan konuşmalarında :

”İmam sorumluluğu yüklenen, müezzin İtimat edilendir. Güvenilmeyen, itimat edilmeyen insanın kendisine itibar eder misiniz? Olur ki bir sorunla karşılaşırsınız bir mücadeleye bir tartışmaya Dücar olsanız bile bir âlime bir hocaya yakışır tarzda tartışabilirsiniz. Böyle yaparsanız o zaman size düşmanlık besleyenler bir de bakmışsınız en yakın en samimi en sıcak dost oluvermiş.

Gittiğiniz camilerin Kur’an Kurslarının hocası olursanız alanı çok daraltırsınız. Gittiğiniz yer köy ise köyün hocası olmalısınız, büyük bir mahalle ise mahallenin hocası olmalısınız bir şehirse bir belde bir ilçe ise o beldenin o ilçenin hocası imamı olmalısınız. Küsler sizi bulmalı aramızı düzeltin aramızı bulun demeli; hastalar sizin ziyaretinizde şifa bulmalı, büyükler yalnızlığını sizin ziyaretlerinizle gidermeli,  garibanlar, fakirler yoksulluklarını  sizlerin aracılığınızla bertaraf etmeli, Zenginler şükretmeyi sizinle öğrenmeli. Siz sadece ezan okuyan namaz kıldıran değil o köyün o mahallenin imamı, önderi olmalısınız. Böyle olacağınıza inancım tam. Cenab-ı Hak yolunuzu açık eylesin”. İfadelerini kullandı.

Programa Dini yüksek ihtisas Merkezi Müdürü Dr. Abdulkadir Kabdan, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi Murat Alkan, İl Müftüsü Yusuf Akkuş, İl Afad Müdürü Osman Atsız, İlçe Müftüleri, Eğitim Görevlileri ve davetliler katıldı.

Program Akademi kursiyerlerinin musiki dinletisi, Emekli Kayseri Vaizi Mehmet Bektaş Hocanın yapmış olduğu dua ve hatıra fotoğrafı çekiminden sonra sona erdi.