25.07.2023

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi 19. Dönem Mezunlarını Verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca dinî yükseköğrenim gören personele yönelik Başkanlığın görev alanıyla ilgili konularda bilgi seviyesini artırmak, uzmanlaşmayı sağlamak ve Başkanlığın yetişmiş personel ihtiyacını karşılamak amacıyla hizmet içi eğitim ihtisas kursları düzenleniyor.

Bu kapsamda Diyanet İşleri Başkanlığı Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezinde 19. Dönem İhtisas Kursuna katılan kursiyerler, eğitimlerini tamamlayarak mezun oldu.

İhtisas merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen mezuniyet program 19. dönem kursiyerlerinden Muhammed Furkan Kulaz’ ın Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı.

Açış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Dini yüksek ihtisas Merkezi Müdürü Kabdan konuşmasında:

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde yürütülen Dini Yüksek İhtisas Eğitiminin hedefi, personeli nitelik bakımından yetiştirip geliştirmek suretiyle daha etkin bir din hizmeti sunacak seviyeye ulaştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ilk olarak 1976 yılında İstanbul’da Haseki Eğitim Merkezini açmış; ilerleyen süreçte ihtiyaca ve şartlara göre ihtisas eğitimi veren merkezlerin hem sayısı giderek arttırılmış hem de çağın ihtiyaçlarına paralel olarak yapısında önemli değişiklikler yapılmıştır. Bu doğrultuda günümüzde sayıları 12 olan Dini Yüksek İhtisas Merkezleri Diyanet leri Başkanlığının en önemli insan kaynağını oluşturan merkezler konumuna gelmiştir.

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezimizden bu sene 32 kursiyer mezun etmiş bulunuyoruz.

Nebevi bir görevin mirasçılarısınız

Kabdan mezun olan kursiyerlere hitaben:“Sizler büyük bir özveri ile uzun soluklu bir eğitim dönemini tamamlayarak artık peygamberi bir görevi ifa etmek üzere sahaya iniyorsunuz.

Nebevi bir görevin mirasçılarısınız. Omuzlarınızda Peygamberlere ait TEBLİĞ TEBYİN ve TEMSİL görevlerini üstlenmiş bulunuyorsunuz.

“Âlimler Peygamberlerin varisleridir.” buyuruyor Peygamber efendimiz.

Allah Teala bu kutsal ve ağır görevi bu asırda sizlerin omuzlarına yüklemiştir.

Endülüslü İslam alimi Şatibinin dediği gibi, alimler peygamberlerin sadece bıraktığı ilmine değil, aynı zamanda O’nun temsiliyetine yani örnek olma yönüne de mirasçıdırlar. Unutmayınız ki sözlerinizin muhataplarınıza etkisi sözün sadece fesahati ile değil, aynı zamanda sözü söyleyenin samimiyet ve ihlası ile alakalıdır. Kuranda tarif edildiği üzre davetimizin temel niteliği Hikmet ve mevizei hasenedir.

Kadim geleneğimizde ifade edildiği gibi

Aklı selim ile düşünmek

kalbi selim ile hissetmek,

Zevki selim ile hizmet etmek hayat felsefemiz olmalıdır.

Hedefiniz meslek adamı değil dava adamı olmak …

Bizlere büyük yatırımlar yaparak bu eğitimi almamızı sağlayan Devletimize karşı borcumuzu, sahih kaynaklardan öğrendiğimiz sağlam ve doğru bilgileri devlet ve diyanet aidiyeti ile bu millete aktarmakla ödeyebiliriz.

İlim rütbelerin en üstünüdür.

Gittiğiniz yerlerde mutlaka ilim halkaları oluşturun.

İlim Allah’ın rızasından başka bir şeyi kabul etmez.”ifadelerini kullandı.

19. dönem kursiyerler adına söz alan Latif Ozan ise : Burada geçirdiğimiz süre içerisinde hocalarımızdan aldığımız birikim ve tecrübeler, bizlere Din-i Mübîn-i İslâm’ı günümüz insanlarına anlatırken kullanılması gereken doğru bilgiyi ve hikmetli söz söyleme sanatını da tahsil etme imkânı verdi.

Hak ve hakikatin tevzî’i, Peygamberî ahlakın temsili, insanlarımızın sahih dini bilgiyle buluşturulması noktasındaki sorumluluğumuzun farkındayız. Bu manada devletimize ve milletimize Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde hizmet etmek için heyecan duymaktayız . Dedi

Kayseri İl Müftü Vekili Muammer Turan da bir konuşma yaparak kursiyerleri tebrik etti.

İhtisas merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen mezuniyet programına; Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr.Abdulkadir Kabdan, Kayseri il Müftü Vekili MuaamerTuran, ilçe Müftüleri, Eğitim Görevlileri ve kursiyerlerin aileleri katıldı.

Daha Sonra programa katılan protokol tarafından mezun olan kursiyerlere plaket takdimi ile  program sona erdi.