30.03.2022

Kayseri’de Hüsn-i Tilavet Kursu Mezuniyet Programı Düzenlendi

Kur'an Kursu ve Cami hizmetlerini yürüten personelin talim, tecvit, tashih-i hurûf ve mehâric-i hurûfla ilgili bilgi ve becerilerini geliştirmek, Kur’an-ı Kerim’i usulüne uygun bir şekilde okumalarını sağlamak amacıyla başkanlığımızca, Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürlüğünde düzenlenen Hizmet İçi Eğitim Hüsn-i Tilavet Kursu'nda eğitim tamamlandı.

Bu kapsamda Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi konferans salonunda mezuniyet programı düzenlendi.

Yerel medyanın da takip ettiği programa, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Abdulkadir Kabdan, İl Müftüsü Yusuf Akkuş, ilçe müftüleri, ihtisas merkezi eğitim görevlileri, sendikaların il temsilcileri, kursiyerler ve aileleri katıldı.

Açış konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Dr. Abdulkadir Kabdan : “Bu yıl Kayseri merkez ve çevre illerden olmak üzere 28 İmam Hatip, Müezzin Kayyım ve 16 Bayan Kuran Kursu öğreticisi toplamda 44 kursiyerimiz 6 aylık eğitimlerini tamamladı. Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmetlerini yürüten personelini eğitme anlamında 70'li yıllardan itibaren kendi personelini eğitmek için kendi bünyesinde eğitim merkezleri oluşturmuş ve bugün ki konumuna kavuşmuştur. Başkanlığınızın bu hizmeti takdire şâyandır.” dedi.

Alimler peygamberlerin hem ilimde hem de temsilde varisleridir”

Kabdan, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler bu hizmetleri yürütürken Endülüslü alim İmam Şâtibî’nin şu benzetmesini sürekli canlı tutmamız gerekir. “Alimler peygamberlerin varisleridir” derken alimler peygamberlerin sadece ilmine varis olmuşlar şeklinde anlamamamız gerekir; alimler aynı zamanda peygamberlerin temsiliyetine de varistirler ve bu anlayış ile din hizmetlerini yürütmelidirler. Mademki peygamberî bir görev ifâ ediyoruz sadece Kur’an okuyan, tefsirini yapan değil aynı zamanda duruşuyla, konuşmasıyla, kılık kıyafetiyle her şeyiyle örnek olan bir mümessil din görevlisi, gönüllüsü olmak durumundayız”. İfadelerini kullandı.

Kabdan, Hüsn-i Tilavet kursuna katılan ve bu kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlere ve kursiyerlerin eğitimde görev alan hocalarına teşekkür etti.

Programda İl Müftüsü Yusuf Akkuş da bir konuşma gerçekleştirerek kursiyerlere başarılar diledi ve  tebrik etti.

Hüsn-i Tilavet Kursu kursiyerlerinin oluşturduğu İlahi korosunun ilahi dinletisi, belge takdimi ve Başkanlık Müftüsü Yakup Öztürk’ ün yapmış olduğu duanın ardından sona erdi.